Svjetski dan ljubaznosti

Ljubaznost jedna od vrlina koja bi trebala krasiti svakog čovjeka.

Dana 13. novembra 1998. godine u Tokyju je, na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, održana konferencija o ljubaznosti. Tom prilikom donijeta je posebna deklaracija koja između ostalog govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti. Naglašavajući važnost te deklaracije, upravo je taj datum odabran kao Svjetski dan ljubaznosti i obilježava se u cijelome svijetu.

I mi smo u našoj školi obilježili ovaj dan. Učenici III1 i njihova učiteljica, Elvedina Kustura, su realizirali radionicu Ljubaznost je zarazna, širi je dalje…“. Svi zajedno su došli do zaključka da ljubaznost ne traži velike stvari, ona se krije u malim znacima pažnje, lijepoj riječi, poklonjenom osmijehu… nakon čega su svojim drugarima napisali lijepe poruke. Čvrsto vjerujemo da ljubaznost prema drugima utiče i na našu sreću, zato stavite osmijeh na lice, nasmiješite se, pozdravite, pomozite, zagrlite i uvijek, ali uvijek budite ljubazni prema ljudima oko sebe.

Ljubaznost je cvijet ljudskosti.

Joseph Joubert